Bezpieczeństwo przy sprzedaży używanego smartfona — czy zwracasz na nie uwagę?
Sprzedaż używanego smartfona wydaje się zadaniem prostym, przez co jedyne, na co zwracamy uwagę to ewentualna opłacalność transakcji. Błąd — okazuje się, że w grę wchodzi również bezpieczeństwo danych, o które świadomie lub nie, nie zadbaliście. Niestety, przywrócenie tak zwanych ustawień fabrycznych, nie gwarantuje tego, że nikt nie zdoła odzyskać skasowanych z urządzenia zdjęć, filmów, rozmów w komunikatorze czy informacji bankowych.
Wraz z rozwojem otaczającej nas technologii, pojawiają się nowe zagrożenia z nią związane. O bezpieczeństwie pisze się i mówi coraz częściej, dzięki czemu świadomość procesów zachodzących w urządzeniach wzrasta. Niestety, w dalszym ciągu spora grupa użytkowników elektroniki nie posiada elementarnej wiedzy pozwalającej na zachowanie, choćby podstawowych środków ostrożności. Idealnym przykładem będzie tutaj kwestia wymazywania danych z urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów…
Ustawienia fabryczne a bezpieczeństwo
Nowoczesne smartfony w pewnym stopniu przypominają komputery, dlatego samo przywrócenie ustawień fabrycznych oraz wykasowanie zawartości pamięci nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa– powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl.
Przed usunięciem dane warto zaszyfrować, a po przywróceniu ustawień fabrycznych dodatkowo nadpisać je losowymi plikami – dodał.
Z powyższej kwestii doskonale zdają sobie sprawę osoby, które sprzedawały kiedykolwiek komputer. Sam decydując się na odsprzedaż, wybierałem dwa warianty zachowania bezpieczeństwa. Pierwszy zakładał wymontowanie pamięci (dysku) z urządzenia, dzięki czemu moje dane “zostawały ze mną”, ale nie była to metoda idealna. Jak wiadomo, nie każdy chce zakupić sprzęt niekompletny. Drugi wariant wymagał z kolei czasu i minimum wiedzy. Otóż, chcąc odsprzedaż cały zestaw musiałem zadbać o to, aby dane, które zapisywałem na dysku, nie były możliwe do odczytania w sposób łatwy. Nie łudziłem się co prawda, że stosowane przeze mnie wielokrotne nadpisywanie dysku jest metodą w 100-procentach skuteczną, jednak lepszej nie znałem i jak mniemam, wy również nie znaliście. Tak traktowałem komputery, a co ze smartfonami?
Smartfony
W przypadku smartfonów sprawa jest o wiele prostsza, ale jedynie pod warunkiem, że nie jesteście użytkownikami sprzętu pracującego pod kontrolą Windows Phone lub Windows 10 Mobile. Jeśli zamierzacie pozbyć się urządzenia z mobilnymi okienkami, powinniście postępować z nim, podobnie jak z komputerem. Co z Androidem i iOS?
Android został wyposażony w możliwość szyfrowania danych znajdujących się w pamięci urządzenia. Większość użytkowników nie korzysta z rzeczonego rozwiązania, ale warto zainteresować się nim przed odsprzedażą słuchawki. Wykonanie pełnego szyfrowania przed przystąpieniem do przywrócenia ustawień fabrycznych zapewni nam względne bezpieczeństwo.
W iOS, czyli platformie systemowej od Apple sprawa prezentuje się wręcz banalnie. iPhone’y szyfrowane są z automatu, a co za tym idzie — po wykonaniu funkcji “Wymaż zawartość i ustawienia”, nasz smartfon zostanie w pełni wyczyszczony. Po naszych danych nie zostanie żaden ślad.
Jak widać, wystarczy kilka prostych kroków, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przy sprzedaży urządzenia. Warto mieć to na uwadze.
Źródło: GoRepair